DFDS Tor Line öppnar fraktförbindelse från Karlshamn till Kiel och St Petersburg.
PRESSMEDDELANDE DFDS Tor Line öppnar fraktförbindelse från Karlshamn till Kiel och St Petersburg.
Med start den 27 mars kommer RoRo-fartyget m/v Tor Baltica att anlöpa Karlshamn en gång i veckan. Nevabridge, som linjen kallas, trafikerar idag St Petersburg – Kiel och rederiet DFDS Tor Line inkluderar nu Karlshamn på denna rutt.
DFDS Tor Line trafikerar sedan 2001 Karlshamn – Klaipeda och har dagliga avgångar i båda riktningarna med kombinerade frakt-och passagerarfärjor. En betydande del av godset är transittrafik till den ryska marknaden.
–”Vi har under en längre tid fått indikationer på att fraktmarknaden önskar en direktförbindelse mellan södra Sverige och Ryssland. Nu får vi möjlighet att erbjuda detta samtidigt som vi får en anslutning till Tyskland, säger Lars Malmström platschef i Karlshamn”.
Tor Baltica med kapacitet för 1 800 längdmeter gods kommer att gå från Karlshamn på fredagar via Kiel, som man anlöper nästa dag, för att vara i St Petersburg tisdag morgon.
-”I tider som dessa är det extra roligt att kunna presentera positiva vindar i färjetrafiken från Karlshamn”, avslutar Lars Malmström.
Karlshamn 2009-03-16 DFDS Tor Line AB
Fartygsdata, m/v Tor Baltica; Byggd år: 1977, förlängd 1986 Längd: 168 m Lastkapacitet: 1 800 längmeter Hastighet: 18 knop
För mer information: Lars Malmström Platschef, DFDS Tor Line, Karlshamn Tel 0702 – 13 89 14
|